Parfüm Ne Demek? 

Kısaca, çeşitli kimyasalların bir araya gelerek hazırlanan aromatik karışıma parfüm denir. Parfümlerde çözücü ve inceltici maddeler ile birlikte oluşturulan kalıcı kokuların esans oranlarına bağlı farklı gruplara ayrılıyor. Parfüm yapımında kullanılan çözücü oranları eau deparfüm, esans, eau de cologne ve eau de toilette olarak sınıflandırılmıştır. Parfüm Latince kökenli kelimedir. Dumandan çıkan anlamına geliyor. Parfüm kokuları M.Ö 4000 yılında kokulu bitki ve reçinelerden elde edilmiş kokular insan yaşamı için önem kazanmıştır. Nadem, kozalak ağaç reçinesi, bergamot, kişniş gibi otların yakılması ile elde edilen kokular tütsü olarak kullanılıyordu. Daha sonra çeşitli otlar ve çiçeklerin taç yapraklarının karıştırılıp harmanlık elde edilmesi sonucunda parfüm üretimi yapıldı.


Parfüm Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kokular kişinin zevkine ve tercihine göre değişkendir. Her parfüm herkes tarafından beğenilmemektedir. Parfüm alırken başkasında güzel olması sizin için yanıltıcı olabilir. Çünkü bu avantaj olarak görünmez. Bir başkasında beğendiğiniz parfüm sizin teninize uygun mudur? Bunu hiç düşündünüz mü? Başkasında etki sağlayan parfüm sizin ten dokunuza uygun olmayabilir. Bu kişinin tenine göre değişmektedir. Ucuz parfümün kalıcılık oranı uçup gidecek kadar azdır. Ucuz parfümün teninize zarar vereceği gibi kısa sürede uçup gitmesini sağlar.


Her Parfüm Kullanılmalı mıdır?

Günümüzde parfüm seçimi önemlidir. Fakat ne yazık ki parfüm seçimi konusunda hala dikkatli olmayıp, bir başkasından hoşuna giden kokular hatta önerilen parfümler denenmeden alınıyor. Burada bilinmesi gereken en önemli nokta ten uyumudur. Temiz teninize uygun parfüm seçimi yapılmalıdır. Parfümü denerken cildinizde ki gözeneklerin açık olması gerekiyor.  Özellikle sıkılan banyo sonrası parfümler daha güçlü olarak teninize işliyor. Teninizde ki gözenekler temiz olduğundan dolayı teninize iniyor. Her parfüm kullanılmamalıdır. Çünkü parfüm cildinize uyumlu mudur? Bu soruyu hiç düşündünüz mü? Parfümün kalıcılığını etkileyen durumların başında cilt geliyor. Parfümün ten uyumu ile kalıcı şekilde kalması için cilt tipinin uygun olması gerekiyor. Her parfüm kullanılmamalıdır. Kişinin ten uyumu, cilt uyumu ve yapısına uygun parfümler seçilmelidir.


Parfüm Seçerken Yaş Uyumu da Önemlidir

Parfüm seçimi yaparken sadece teniniz ve cildiniz değil yaşınıza göre parfüm seçimi de önemlidir. 20’li yaşlarda kullanılan parfüm 40’lı yaşlarda tercih edilen parfüm ile aynı değildir. Hatta uygun değildir. Parfümlerin yapımında kullanılan esanslar farklıdır. Kullanılacak parfümün  yaş aralığına uygun olmalıdır. Örnek verilecek olursak 20’li yaşlarda birisi çiçek kokuları, tatlı kokular tercih eder. 30 ve üzeri yaşlarda kişiler ise daha yoğun, sofistike kokular seçiyor. Parfüm seçiminde dikkat edilmesi önemli hususlar şu şekilde sıralayabiliriz.

Ten uyumluluğu

Yaş aralığı

Cilt yapısı

Saydığımız bu hususlar oldukça önemlidir. Parfüm seçimi yaparken bunlar göz önüne alınmalıdır. Bu üç kuralı hatırladığınız zaman doğru parfüm seçimini yaptığınızı göreceksiniz.


Parfüm Hangi Noktalara Sıkılır?

İlk olarak parfüm seçimini doğru yapmanız gerekir. Parfüm seçimini yaparken mutlaka teninize uygun olacak şekilde seçmelisiniz. Parfüm seçimi yapılırken nabzınızın attığı yani el bileğine sıkılmalıdır. Çoğu kişi bunu yanlış yaptığından parfümün kendisine uygun olup olmadığını anlayamaz. Parfüm seçimi yapıldıktan sonra boyun çevresine bir veya ikişer defa sıkılmalıdır. Daha fazlası yarardan çok zarar verebilir. Parfümü sıktıktan sonra 10 dakika beklemeniz gerekiyor. Bu sayede parfümün teninize yeterli seviyede etki bırakır. Eğer parfüm alırken vaktiniz varsa 1,5 saat parfüm cildinizde kalır. Bu sayede kalıcılığı hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlar. Parfüm el bilekleri, boyun çevresi, göğüs arası gibi çeşitli uyarıcı yerlere sıkılıyor. Çünkü bu kısımlar vücudun daha sıcak olduğu hatta nemli olduğu alanlarıdır.

Tester parfüm koleksiyonumuzu görüntülemek için lütfen bağlantıya tıklayın. busaattensonra.com/tester-parfum