Hangi Parfümler Daha Kalıcıdır? 

Parfüm güzel kokuların karıştırılma sonucunda ortaya çıkan ürüne denilir. Piyasada yüzlerce parfüm çeşidini bulmak mümkündür. Erkek ve kadın olarak ayrılan parfümler derecelerine göre değişmektedir. Hafif koku, ağır koku, tatlı koku gibi parfümlerin kullanımı kişiden kişiye değişkendir. Parfümler iki çeşit üretiliyor. Uzun süre kalıcı kokular ve kısa sürede uçup giden denilen kokulardır. Kullanıcı bu kokuyu tercihine göre seçiyor. Günümüzde piyasada seyyar parfüm, mağaza parfümleri, internet üzerinden satılan parfümler olmak üzere çeşitli yerlerde satılıyor. Burada bilinmesi gereken parfümün kullanıcıya hitap etmesi ve güvenilir yerden alınmasıdır.


Kalıcı Olan Parfüm Edt Mi Edp Mi?

Parfümlerde genel olarak EDT, EDP gibi yazılar bulunuyor. Bunlar çoğu kişi için merak konusu haline geliyor. Bu kısaltmaları açacak olursak EDT (Eau de toilette)EDP (Eau de perfume) anlamına geliyor.

1- EDP parfüm; yoğunluk derecesi yüksek parfümdür. Esans oranı oldukça yüksektir, ortalama %10 ve %20 arasındadır. Ağır kokulu ve kalıcı etkili parfüm çeşitleri genel olarak bu grubun içeresinde bulunur. Havaların ısınması ile yaz aylarında fazla tercih edilmeseler bile kış aylarının vazgeçilmez parfüm grubudur diyebiliriz.

2- EDT parfüm; yoğunluk oran derecesi orta seviyededir. Esans oranı ortalama %4 ve %2 arsındadır. Bu parfümü günlük olarak kullanım için uygundur. Hatta dört mevsim olarak kullanılması avantaj sağlar. Parfüm grupları arasında en çok tüketilen parfümler EDT parfüm grubundan oluşmaktadır. 


Parfümün Önemi

Parfüm günlük hayatta sık kullanılan bir kokudur. Güzel kıyafetleri, bakımlı bir birey olarak ağırlığı içinde taşımayı sağlayan tamamlayıcı bir üründür. Parfüm doğru yerde ve doğru zamanda sıkılmalıdır. Parfümün önemi oldukça fazladır. Sizin cv’nizi oluşturur. Fiziksel özelliğiniz dışında sizin ruhsal yapınızın durumu karşıdan bakıldığında önemlidir. Parfüm karşı tarafın sizin hakkınızda düşüncelerinin olumlu olmasını sağlar. Özel günler dışında günlük yaşantımızda sıkça kullanılmalıdır. Burada dikkat edilmesi önemli kural güzel kokacağım diye karşı tarafı rahatsız edici koku kullanılmaması gerekir. Parfüm kişinin karakterini ortaya koyan gizli bir silahtır.


Parfüm Seçerken Nelere Dikkat Edilir?

Belki anahtar soru parfüm seçme konusudur. Parfüm seçerken dikkat edilmesi gereken önemli husus ten uyumuna göre parfüm seçilmelidir. Parfümler genellikle kişiden kişiye değişen etiler bırakabiliyor.  Bu sebep ile bir başkasında beğendiğiniz parfüm kokusunu denemeden almanız doğru bir seçim değildir. Öncelikle mutlaka parfümü kendi teninizde denemeniz gerekir. Parfümün teninize uygun olmasını belirleyeceğiniz test neticesinde belirlenmelidir. Bir başkasında beğendiğiniz parfümü bende alıp, kullanırım diye tercih edilmemelidir. Diğer altın kura mutlaka parfüm seçerken cildinizin temiz olmasına dikkat edilmesi gerekiyor. Özellikler parfümler banyo sonrası vücudun kurulandıktan sonra kullanılması daha kalıcı sonuç veriyor. Banyo sonrası açılan gözeneklere kısa sürede parfüm daha kolay emilmesini sağlıyor. Burada bilinmesi gerekene önemli husus parfüm almaya gitmeden önce mutlaka duş almalısınız ve ağır kokulu yemek yiyerek parfüm seçimi yapılmaz. Aksi halde cildinizin kimyası değişerek parfümün etkisi olumsuz sonuç verir.


EDT ile EDP Parfüm Grubu Arasında Ki Fark

EDP parfüm EDT parfüm grubuna göre daha etkilidir. Çünkü

Eau de parfüm (EDP) parfümün esans oranı %10 ile %20 arasında iken, Eau de toilette (EDT) parfümün esans oranı %4 ile %2 arasındadır

Eau de parfüm (EDP) uzun süre üzerinizde kalıcı olarak uzun süre kalır, Eau de toilette (EDT) parfüm Eau de parfüm (EDP) parfüme göre daha az sürede kalır

Eau de parfüm EDP parfümün kokusu daha yoğundur. Eau de toilette EDT parfümün kokusu günlük olarak kullanılır daha hafiftir.

EDP parfüm, EDT parfüm grubu tercihe göre değişkendir. Piyasada EDP parfüm ve EDT parfüm grubu bulmak mümkündür.

Kalıcı bayan tester parfümlerimize bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz. busaattensonra.com/bayan-tester-parfum